Rośliny na żywopłot

19/01/2016 0 Komentarze PIELĘGNACJA,

Każdy z nas w zaciszu własnego ogrodu potrzebuje odrobiny prywatności. Czy jednak warto osłaniać się zwykłą siatką lub betonowym ogrodzeniem? A może jednak zamiast tego posadzić żywopłot, który poza tym, że ochroni nas przed niepożądanymi spojrzeniami sąsiadów to jeszcze zapewni nam dodatkowy dopływ tlenu.

Roślin nadających się do tworzenia żywopłotu jest bardzo dużo. Możemy zastosować zarówno te liściaste jak i iglaste. Jeśli chcemy żeby nasz żywopłot spełniał rolę osłony przez cały rok rok powinniśmy wybrać do jego utworzenia iglaki. Doskonale nadają się do tego żywotniki zachodnie nazywane potocznie tujami. Mają one różne kształty i pokroje. Bardzo dobrze rosną w słońcu, ale jeśli mamy zacienioną działkę też sobie poradzą. Tuje bardzo dobrze znoszą cięcie, jest ono wręcz wskazane jeśli chcemy mieć ładnie zagęszczony krzew. Podobnie piękną osłonę zapewni również posadzenie Cisu pospolitego, który jednak rośnie dużo wolniej niż żywotnik i wymaga zacisznego stanowiska, ponieważ jest mniej odporny na mróz.

 

Jeśli zaś chodzi o rośliny liściaste to możemy zastosować na żywopłot np.:

-Bukszpan wiecznie zielony (Buxus Sempervirens), który jest jedną z najpopularniejszych roślin stosowaną w tym celu. Aby uzyskać zadowalający nas efekt należy go przycinać kilka razy w roku. Ponieważ jest on niezwykle gęsty możemy nadać mu kształt jaki tylko chcemy. Jest tylko jedno małe ale. Otóż bukszpan bardzo wolno rośnie.

-Ligustr, który jest bardzo szybko rosnącym, ciemnozielonym krzewem. Trzeba tylko pamiętać o tym, aby zaraz po posadzeniu przyciąć go ok. 20 cm od ziemi. Jeśli bowiem przegapimy ten zabieg żywopłot od dołu będzie rzadki i nic już tego nie zmieni chyba, że zmienimy żywopłot.

-Berberys Thunberga z którego możemy stworzyć różnokolorowy żywopłot, a to za sprawą niezwykle dekoracyjnych liści tego krzewu, które mogą być w zależności od odmiany: czerwone, żółte, pomarańczowe, seledynowe, zielone lub purpurowe. Niektóre z nich dodatkowo mają jeszcze białe albo żółte obwódki. Poza tym w okolicy czerwca pojawiają się na krzewie drobniutkie kwiaty.

-Forsycja, która jest niekwestionowanym zwiastunem wiosny. Doskonale nadaje się na żywopłoty nieformowane, ponieważ cięcie powoduje, że słabiej kwitnie, a przecież to jej malutkie i żółte kwiatuszki stanowią największą ozdobę.

-Dereń biały świetnie sprawdzający się jako krzew na żywopłoty formowane.

-Ognik szkarłatny który już od kilku lat cieszy się dosyć dużą popularnością. Jest to gatunek, który nie powinien być przycinany ponieważ traci przez ten zabieg swoje walory dekoracyjne. Ognik zachwyci nas jesienią kiedy pojawią się na nim jaskrawe owoce.

Wpisz komentarz