Miskanty - piękne trawy ozdobne

29/01/2016 0 Komentarze Uprawa roślin,

Trawy ozdobne od kilku lat zyskują coraz większą popularność wśród posiadaczy ogrodów. Są coraz częściej wykorzystywane do aranżacji ogrodów w każdym stylu. Niewątpliwie najliczniejszą grupą traw ozdobnych są miskanty, które wyglądają niezwykle efektownie i dekoracyjnie nie tylko latem, ale również zimą . Miskantów jest około dwudziestu gatunków, ale uprawianych jest zaledwie kilka. Należą do nich:Miskant krater

  • Miskant chiński – jest najpopularniejszym gatunkiem spotykanym w ogrodach, potrafi osiągnąć wysokość nawet 3 metrów. Rośnie w pokaźnych kępach, ale nie jest rośliną ekspansywną. Posiada bardzo dużo odmian zróżnicowanych pomiędzy sobą zarówno kwiatostanami, czasem kwitnienia jak i wysokością. Aby w pełni cieszyć ich walorami dekoracyjnymi należy je posadzić w miejscu słonecznym, żyznym i wilgotnym.

  • Miskant olbrzymi - zasługujący w pełni na swoją nazwę, potrafi bowiem osiągnąć wysokość czterech metrów. Jest rośliną kępową o szerokich liściach, które podczas niewielkich podmuchów wiatru delikatnie szumią. Ze względu na swe rozmiary potrzebuje dużej ilości miejsca, aby móc się zaprezentować w pełnej krasie.

  • Miskant cukrowy – jest dosyć ekspansywnym gatunkiem przez co nadaje się głównie do dużych ogrodów. Kwitnie w bardzo malowniczy sposób, a podczas zimy zachwyca pięknie przebarwionymi na jasno żółty kolor liśćmi. Jego uprawa jest mało problematyczna, ponieważ jest bardzo odporny na niekorzystne warunki glebowe. Zima nie jest mu straszna bo jest całkowicie mrozoodporny.

  • Miskant czyśćcowaty – jest gatunkiem najrzadziej spotykanym, a szkoda bo dzięki jego niewielkim rozmiarom można go zastosować nawet w małych ogródkach. Tworzy zwartą kępę, która zakwita już w okolicach sierpnia. Doskonale sprawdza się również w uprawie pojemnikowej.

Miskanty są mało absorbującymi roślinami. Jedynym zabiegiem jaki należy wykonać, aby ładnie wyglądały jest ich przycinanie w okresie wiosennym. Poza tym niespecjalnie musimy się nimi interesować. Miskanty są bowiem wyjątkowo odporne na choroby i szkodniki. Doskonale też znoszą suszę choć przy długotrwałych upałach należy je trochę podlać, aby nie zahamować ich wzrostu.

 

Wpisz komentarz