Jak dbać o żywotniki

10/02/2016 0 Komentarze PIELĘGNACJA,

Żywotniki zachodnie nazywane popularnie tujami od lat cieszą się niesłabnącym powodzeniem. Prawie każdy kto ma kawałek ogródka jest posiadaczem choćby jednej takiej rośliny. Najczęściej jednak są wykorzystywane na formowane żywopłoty, ponieważ bardzo lubią cięcie i można z nich wyczarować bardzo ciekawe formy. Spośród niezliczonej ilości gatunków dostępnych na rynku najpopularniejsze są odmiany Smaragd i Brabant.

 

Smaragd osiąga wysokość do 3 metrów. Jej największą zaletą jest to, że bez względu na porę roku pozostaje zielona. Nie ma specjalnych wymagań jeśli chodzi o stanowisko. Bardzo dobrze się czuje w pełnym słońcu jak i w miejscu zacienionym. Należy jednak pamiętać o jej systematycznym podlewaniu szczególnie w okresie suszy, ponieważ ma ona dość płytki system korzeniowy. Jeśli nie zapewnimy tuji odpowiedniej wilgotności podłoża narazimy ją na usychanie. Do prawidłowego rozwoju niezbędne jest też odpowiednie nawożenie. Wiosną zasilamy roślinę nawozami azotowymi, natomiast jesienią stosujemy nawozy potasowe i fosforowe, które zapewnią tuji odpowiednią kondycję do przetrzymania zimy. Warto też rozłożyć ściółkę wokół drzewka, ponieważ spełnia ona wiele praktycznych funkcji: chroni roślinę przed przemarzaniem, dostarcza jej składników organicznych i ogranicza parowanie zapewniając tym samym odpowiednią wilgotność.

Jeśli planujemy utworzyć z tuji Smaragd żywopłot musimy ją posadzić w odstępach około 50cm i taką samą odległość zachowujemy pomiędzy sadzonką a ogrodzeniem. Posadzenie drzewek w większych odstępach spowoduje, że nasz żywopłot będzie ,,dziurawy'', natomiast jeśli posadzimy je gęściej rośliny będą się gniotły i mogą zacząć chorować.

 

 

Brabant - odmiana bardzo szybko rosnąca o kolumnowym lub stożkowym pokroju osiągająca nawet 10 metrów wysokości. Ta odmiana również doskonale nadaje się na żywopłoty. Nie jest zbyt absorbująca w uprawie. Najlepiej posadzić ją na stanowisku słonecznym lub półcienistym w żyznej, próchniczej i lekko kwaśnej glebie. Bardzo źle znosi cień i zasolenie dlatego lepiej nie sadzić jej w okolicach dróg o dużym natężeniu ruchu. Aby otrzymać gęsty pokrój tej odmiany należy ją regularnie przycinać.

 

Wpisz komentarz